Ekonomika

Vai tu jau iesniedzi ienākumu deklarāciju nodokļu atmaksai?

IENÂKUMU DEKLARÂCIJA1.marts ir īpaši svarīgs datums ne tikai uzņēmējiem, bet jebkuram strādājošam un nodokļus maksājošam cilvēkam, jo 1. martā sākas ienākumu deklarāciju iesniegšana, lai varētu saņemt atpakaļ pārmaksāto nodokļu naudu. Ap šo tematu ir bijis un vēl būs daudz kaislību, jo daudzi uzskata, ka sistēma šobrīd ir ačgārna. Pārmaksāto nodokļu naudu vajadzētu atmaksāt automātiskā kārtībā, neprasot katram cilvēkam burties cauri birokrātijas labirintiem, lai saņemtu atpakaļ naudu, kas viņam pienākas.

Jaunākiem un apķērīgākiem cilvēkiem tas nesagādā raizes, jo visu var izdarīt elektroniskā veidā — EDS sistēmā. Bet gados vecākiem cilvēkiem un tiem, kuriem nav pieejas internetam, tas var būt apgrūtinoši, jo jādodas uz VID, jāstāv rindās, jāiesniedz deklarācija klātienē. Cilvēki dzīvo arī attālos novados, tāpēc viņi nemaz nevar un negrib braukt uz pilsētām, lai veiktu šīs darbības. Tāpēc nauda tā arī paliek valsts kabatā. Šī absurdā situācija ir apspriesta jau daudz. Tāpēc jācer, ka kādreiz šajā jomā veiks pozitīvas un loģiskas pārmaiņas, kas atbrīvos iedzīvotājus no liekām klapatām.

Atgūsti arī naudu par medicīnas izdevumiem un bērnu pulciņiem

To, ka var atgūt iedzīvotāju ienākuma nodokli, saprot visi, bet vai visi zina, ka var atgūt arī daļu naudas par medicīniskajiem izdevumiem un bērnu interešu pulciņiem? Jā, tā tas ir. Lai to izdarītu, visu gadu jāvāc čeki un tad tie jāreģistrē. To var izdarīt gan elektroniskajā sistēmā, gan klātienē VID nodaļā. Izdevumus par zobārstniecību un plānveida operācijām var atgūt pat pilnā apmērā. Ja līdz šim neesat vākuši čekus un tos ienieguši, tad ir laiks to sākt darīt, jo tādā veidā varat atgūt diezgan lielas naudas summas.

Lielai daļai deklarācijas jāiesniedz obligāti

Lai atgūtu pārmaksāto nodokļu naudu un izdevumus par medicīnu, izglītību, deklarāciju iesniedz brīvprātīgi, kā arī tas nav obligāti. Bet tiem iedzīvotājiem, kuri ir pašnodarbinātie, kuri veic saimniecisko darbību, kuri vada mazākus un lielākus uzņēmumus, deklarācijas iesniegšana ir obligāta. Par to, kam un kādā veidā deklarācija jāiesniedz obligāti, varat uzzināt šeit: https://www.vid.gov.lv/lv/obligati-iesniedzama-gada-ienakumu-deklaracija.

Lai atvieglotu birokrātiskos procesus un padarītu vieglāku deklarācijas iesniegšanu, ir noderīgi jau laikus padomāt par to, kā sakārtot savu grāmatvedību. Viens no labiem veidiem, kā visu pārraudzīt un sagatavot atskaites, ir uzticama grāmatvedības programma. Piemēram, grāmatvedības programma ekonts.lv darbojas tiešsaistē, tā ir īpaši piemērota mazajiem uzņēmumiem un pašnodarbinātajiem, kā arī šī grāmatvedības programma piedāvā uzticamu atbalstu no profesionāliem grāmatvežiem. Visas jaunās likumu izmaiņas un normatīvi jau automātiski parādās programmā, tāpēc lietotāji ir pasargāti no situācijām, kad kaut ko svarīgu un aktuālu palaiž garām.