Uncategorized

Smags fizisks darbs veselību nesaudzē

strādājot smagu darbu nedrīkst aizmirst par veselībuTiem, kuri sēž augām dienām pie datora, ir savas problēmas — mazkustīgums, līkas muguras, nogurums, redzes noslogojums un tā tālāk. Tad šķiet, ka daudz labāk taču darīt darbu, kas ir fizisks, kustībā, bet arī ar šo jābūt uzmanīgiem, jo fizisks darbs, kas ir smags un tiek darīts ilgstoši, arī var atstāt nopietnas un nepatīkamas sekas uz veselību. To saku no savas pieredzes, jo vairākus gadus strādāju būvniecības darbos Vācijā.

Latvietis brauc peļņā

Kā jau normāls latvietis es gribēju nopelnīt vairāk, tikt vaļā no kredītiem, uzturēt ģimeni, tāpēc atsaucos uz darba piedāvājumu Vācijā. Vajadzēja strādāt celtniecībā. Tajos smagākajos darbos. Bet maksāja labi. Jau gada laikā atrisināju visas problēmas un varēju vienkārši pelnīt naudu savai ģimenei. Sieva un  bērni par to priecājās. Protams, ka ir grūti būt tālumā, bet reizi divos mēnešos tiku mājās, tāpēc nebija tik traki.

Fizisks darbs agri vai vēlu atstāj sekas

Bet stāsts ir par to, kā fiziski smagais darbs diendienā palēnām sagrāva manu veselību un ķermeni. It kā biju jauns un spēcīgs, pieradu pie slodzes un tā nešķita nekas traks. Bet ķermenim jau ir savas robežas, savas sarkanās līnijas. Tā kā nesanāca pietiekami atpūsties, nebija kārtīga atvaļinājuma, tad arī palēnām zuda spēja efektīvi un enerģiski strādāt, jutos piekusis, miegains. Man sāka sāpēt mugura, rokas un kājas. Vācijā jau pie ārstiem negāju, jo sanāk dārgi. Domāju — priekš kam man tas.

Sekas — traumēta mugura un nervi

Kad atbraucu uz Latviju, tad sieva pierunāja aiziet pie ģimenes ārsta. Tika taisītas asins analīzes. Tajās kaut kas īsti nebija labi, tāpēc mani nosūtīja pie vairākiem citiem speciālistiem. Kaut ko meklēja, izmeklēja. Galu gala vēl tika nozīmēta magnētiskā rezonanse. VCA klīnikā magnētiskajā rezonansē atklāja, ka nav kaut kas kārtībā ar mugurkaulu un nerviem, tāpēc rokas īsti neklausa, sāp, ir tirpšana, ir traucēta apasiņošana, kas liek justies nogurušam, miegainam, bez spēka. Man bija vajadzīga operācija mugurkaula rajonā. Ja to neveikšu, varēja palikt pavisam slikti, varēju palikt gulošs un darbnespējīgs.

Veselība ir dārgāka par naudu

Tā kā nauda nedaudz bija iekrāta, sapratu, ka darbam Vācijā ir jāmet miers, jābrauc mājās, jātaisa operācija un jāatpūšas. Tomēr gribēju dzīvot un būt vēl ilgi kopā ar savu ģimeni. Ne jau naudā visu var izmērīt.

Tagad ir pagājuši daži gadi, kopš jau esmu atpakaļ Latvijā. Atguvu veselību un esmu iekārtojies darbā, kas nav tik fiziski nogurdinošs, nav slodzes mugurai. Jā, ienākumi ir zemāki, bet jau tajā laikā paspējām atrisināt fundamentālās lietas — nomaksāt hipotēku, nopirkt labu automašīnu, atvērt bērniem krājkontu studiju laikam. Tā kā šobrīd varam arī iztikt ar divām Latvijas algām.

Ko es iesaku tiem, kuri ikdienā strādā fizisku darbu gan tepat Latvijā, gan ārzemēs? Laikus iet pie ārstiem, pievērst uzmanību arī nelieliem simptomiem, jo tie vēlāk var pārvērsties par nopietnām problēmām. Kā arī jāzina, kurā brīdī šādam darbam jāmet miers, jo katrs cilvēks ir individuāls, ķermeņa spējas var nebūt bezgalīgas. Jā, jaunībā, kādu brīdi var tā kārtīgi pastrādāt, bet vēlāk jau tomēr jādomā par to, ka jādzīvo ne tikai šodien, bet arī vēl vairākas desmitgades. Arī sievietēm nopietni jāpadomā, vai vajag strādāt darbavietās, kur ir liela fiziskā slodze.