Uncategorized

Daži jautājumi un atbildes par zobu kopšanu

sievietes-smaidsRūpes par zobiem un mutes dobumu ir daļa no ikdienas higiēnas rutīnas, kas būtu jāveic ikvienam cilvēkam. Tikai tādā veidā var cerēt saglabāt stiprus, veselus un skaistus zobu visa mūža garumā. Tomēr izpratne par to, kas ir pareiza zobu kopšana, kas tajā ietilpst, kā un kāpēc veikt kādas darbības, nav vienota un skaidra, jo paradumi katrā mājā atšķiras, arī izglītotības līmenis par šīm tēmām. Tāpēc vienmēr ir noderīgi uzzināt kaut ko jaunu, papildināt un pārbaudīt savas zināšanas.

Te būs daži jautājumi un atbildes par zobu kopšanu un ar to saistītām tēmām.

daži padomi par pareizu zobu kopšanu un veselību

 

  • Kad jāsāk tīrīt zobi bērnam?

 

Bērnam jāsāk tīrīt jau pirmais piena zobs — tiklīdz tas parādās no smaganām. Tam var izmantot drāniņu vai speciālu uzpirksteni. Tādā veidā bērns pieradīs pie zobu tīrīšanas procesa, kā arī piena zobi ilgāk tiks saglabāti veseli, kas ir būtiski, lai bērnam vēlāk pareizi nomainītos kaula zobi un tie būtu veselīgāki.

 

  • Kad pirmo reizi vest bērnu pie zobārsta?

 

Bērnu zobārstam var atrādīt jau aptuveni gada vecumā, kad ir izšķīlusies daļa piena zobu. Zobārsts varēs novērtēt zobu stāvokli, pārrunāt ar vecākiem zobu kopšanas paradumus, kā arī bērnam būs pieredze, atrodoties zobārsta krēslā. Viņš mācīsies atvērt muti, mirkli mierīgi pasēdēt utt. No gada vecuma bērnu profilaktiskā vizītē pie zobārsta vajadzētu vest reizi gadā.

 

  • Vai bērnam pienākas arī zobu higiēna bez maksas?

 

Bērniem līdz 18 gadu vecumam pienākas viena apmaksāta zobu higiēnista vizīte gadā. 7 un 12 gadu vecumā pienākas divas vizītes gadā. Atliek tikai atrast zobu higiēnistu, kurš ir līgumattiecībās ar valsti, un pieteikt vizīti.

 

  • Kā un kad labot nepareizu sakodienu?

 

Sakodienu zobārsts novērtēs jau bērnam, tomēr tikmēr, kamēr nav izšķīlušies pastāvīgie zobi, ir grūti spriest, kāds būs sakodiens. Ja tas veidojas nepareizs, tad koriģēt sakodienu ir vajadzīgs pēc iespējas ātrāk, jo tad tas būs vieglāk. Bet sakodiena un zobu rindu koriģēšana ar breketēm iespējama jebkurā vecumā.

 

  • Vai ikdienā ir jāizmanto zobu diegs?

 

Zobu diegu vēlams izmantot vizmaz vienu reizi dienā, lai iztīrītu zobu starpās palikušās ēdiena paliekas. Ja zobi ir cieši viens pie otra, tad birstīte nevar šo uzdevumu veikt. Te darbs ir zobu diegam. Jo ciešākas ir zobu rindas, jo lielāka vajadzība regulāri izmantot zobu diegu.

 

  • Kāda ir pareiza zobu tīrīšanas tehnika?

 

Zobi ir jātīra ar vertikālām kustībā, jāievēro virziens projām no smaganām. Zobu birstīte jātur nedaudz ieslīpi. Zoba virsma jānotīra gan no iekšpuses, gan ārpuses. Pēc tam jānotīra kožamās virsmas un mēle.

 

  • Kāpēc zobi paliek dzeltenīgi?

 

Zobus dzeltenīgus var padarīt dažādi ieradumi — kafijas un tējas dzeršana, smēķēšana, sarkanvīna lietošana, dažādas košas dārzeņu un augļu sulas. Tāpat pie vainas var būt arī nepietiekama zobu higiēna. Tomēr balti zobi var būt ikvienam, jo vienmēr var palīdzēt zobu balināšana, kas ātri padarīs zobus baltākus par vairākiem toņiem. Uzlabojumu sniegs arī savu paradumu maiņa.