Ārzemes Darbs

Darbs Vācijā. Vai “zelta ādere”?

 

Šobrīd vairs īsti nekas nav dzirdēts par to, ka cilvēki vēl aizvien tiektos strādāt ārzemēs. Iespējams, ka lielais aizbraukšanas bums jau ir nedaudz pieklusis. Tomēr, vēl arvien atrodas kāds, kas uzskata – ārzemēs ir zaļāka zālīte un zilākas debesis. Īpaši iecienīta valsts, uz kuru “aizbēgt” vēl aizvien ir Vācija.

Kas Vācijā tik vilinošs?

Jāatzīst, ka Vācijā ir labāks dzīves līmenis nekā Latvijā. Tomēr tas ir diezgan virspusēji skatoties. Internetā ir brīvi pieejami statistikas dati par minimālo algu katrā valstī.  Pēc pēdējiem datiem Vācija šai sarakstā ierindojusies 6.vietā, bet Latvija 19.vietā ar vienu no zemākajiem rezultātiem. Vācija atrodas tā saucamajā 3.grupā, kurā ir visaugstākās minimālās algas, Latvija atrodas 1.grupā, kurā ir vismazākās minimālās algas.

Noteikti, ka tieši alga ir tas, kas pamatā uzrunā jaunos cilvēkus un ne tikai jaunos doties prom no Latvijas, lai pelnītu iztiku ārzemēs. Tomēr, ja ir radies lēmums pārcelties uz dzīvi, teiksim, Vācijā, jāpapēta kārtīgi viss, ar ko jums, kā iedzīvotājam var nākties saskarties.

darbs-vacija-iespejas-karjera

Veselības aprūpe Vācijā

Veselība ir lielākais dārgums, kas mums pieder, tas ir jāsargā! Kāpēc tie, kas aizbēguši strādāt uz ārzemēm skrien uz Latviju, piemēram, labot zobus? Jo tas ir dārgi valstīs, kurās mūsu “bēgļi” strādā. Tad vai nerodas vienlīdzība? Latvijā ir mazāka alga, bet arī veselības aprūpes pakalpojumi šeit ir salīdzinoši pieejami!

Bet kā ir ar Vāciju, ko dati un statistikas saka par šo “zelta valsti”?

“Veselības aprūpes sistēmu Vācijā raksturo obligātās veselības apdrošināšana, ko papildina savstarpēji konkurējoši slimību fondi, kā arī privāti un sabiedriski veselības aprūpes nodrošinātāji. Vidēji 90% iedzīvotāju ir apdrošināti – ap 80% ar obligāto apdrošināšanas programmu, 10 % – brīvprātīgi.” – šādi oficiālie dati atrodami meklējot informāciju par Vācijas veselības politiku. Tomēr jāņem vērā, ka Vācijā lielākā daļa slimnīcu ir privātprakses, kas nozīmē, ka ārstēšanās noteikti nebūs “lēts prieks”.

Pie konkrētām cenām, lai salīdzinātu, nav viegli tikt. Tomēr mēs zinām, kādas ir cenas Latvijā. Ginekologs Rīgā, ja dodaties uz privātpraksi, maksā apmēram 40EUR par vizīti. Ginekologs Rīgā, ja dodaties pie valsts apmaksāt speciālista, izmaksās vien 2-5 EUR par vizīti.

Ja meklējat konkrētus piedāvājumus Latvijā – Rīgā, droši pētiet mājaslapas, piemēram, (https://www.vasaraudze.lv/pakalpojumi/ginekologija/) cenu lapas, kas pieejamas, salīdziniet un izvērtējiet!

Nīderlande, Šveice un Vācija ir valstis, kurās pēc oficiāliem datiem ir vislabākā veselības aprūpe. Šeit runa ir par kvalitāti, nevis par cenām. Tāpēc, ja nauda nav šķērslis, droši, Vācija jūs nepievils!

Darbs Vācijā – kas jāzina?

Darbu Vācijā atrast ir grūtāk nekā, piemēram, Īrijā vai Anglijā. Šīs valstis jau ir pārlatviskojošās, tajās ir pat latviešu kopienas, skolas un baznīcas. Toties Vācija ir liela valsts, kas pastāv uz saviem likumiem un paražām. Lai dotos strādāt uz Vāciju, obligāti jāzina vācu valoda!

Kādu informāciju mums sniedz Latvijas darba meklētāju lielākā palīdzība – NVA? “Lai veiksmīgi atrastu darbu Vācijā, ir nepieciešamas vācu valodas zināšanas vismaz sarunvalodas līmenī. Atkarībā no darba vietas un veida noderīgas var būt angļu, turku, poļu vai krievu valodu zināšanas.” Lūk, ja vēlaties strādāt un normāli iedzīvoties, nāksies iemācīties valodu, kas nav no vieglākajām! Tomēr, ja vēlme ir liela – kāpēc ne?

Tiesa gan, mācoties vācu valodu no nulles, tas varētu aizņemt samērā ilgu laiku. Bet, ja valodas zināšanas ir, vai ja tās ir pat ļoti labā līmenī – visi ceļi vaļā!